تبلیغات
دنیای اطلاعات - بوزون هیگز قطعا کشف شده‌است؛ اعلام نهایی‌ترین نتیجه در پایان سال 2012
دنیای اطلاعات
کهشکشان اطلاعات نرم افزارو اخبار
به سایت ما خوش آمدید
دانشمندان سرن چند ماه پیش از برخورد دهنده بزرگ هادرون گزارش دادند که نتایج آزمایش‌های این برخورد‌دهنده نشانه‌های ذره‌ای جدید را در اختیار آنها گذاشته است،‌ ذره‌ای که شباهت زیادی با ذره مشهور بوزون هیگز دارد.

45 سال است که فیزیکدانان در سرتاسر جهان در جستجوی این ذره بوده‌اند تا شاید بتوانند چگونگی ایجاد جرم در ماده را توضیح دهند.

هر دو آشکارسازهای برخورد دهنده در این آزمایش به درجه قطعیتی دست پیدا کرده‌اند که می‌توان اطلاعات به دست آمده را یک کشف جدید نامید. با این همه اطمینان نهایی از هویت واقعی ذره جدید نیازمند مطالعات بیشتر است.

تایید نهایی ذره جدید به عنوان بوزون هیگز یکی از بزرگترین کشفیات علمی قرن حاضر خواهد بود،‌ همچنین تعدادی از فیزیکدانان تلاش برای شکار این ذره را با برنامه آپولوی ناسا که در دهه 1960 باعث شد انسان برای اولین بار به ماه قدم بگذارد،‌ مقایسه می‌کنند.

برای اثبات وجود این ذره دانشمندان باید رفتارهای این ذره را با رفتارهای بوزون هیگز که در مدل استاندارد فیزیک پیش‌بینی شده مقایسه کنند،‌ مدل استاندارد درحال حاضر بهترین نظریه‌ای است که می‌تواند سازو کار جهان را تشریح کند. با این‌همه بخش‌های غریب و ناشناخته‌ای نیز وجود دارند. تمامی آنچه ما در اطراف و گوشه و کنار جهان می‌بینیم تنها چهار درصد از کل جهان است،‌ مابقی آن از ماده‌ای مرموز به نام ماده تاریک و انرژی مرموز‌تر به نام انرژی تاریک ساخته شده است و تایید وجود بوزون هیگز می‌تواند در کشف اسرار ماده و انرژی تاریک نیز تاثیرگذار باشد.

دیوید اوانز (David Evans) دانشمند ارشد تیم دانشمندان بریتانیا در برخورد‌دهنده بزرگ هادرون و آشکارساز آلیس درباره کشف احتمالی بوزون هیگز آن را با بازی‌های المپیک مقایسه کرده و می‌گوید کشف این ذره مانند بردن یک مدال طلا در المپیک است، به گفته وی مطمئنا بیشتر کشورها بیش از یک مدال طلا در المپیک برده‌اند و سرن نیز طی سال‌ها مدال‌های طلای زیادی به دست خواهد آورد.

اوانز محقق و فیزیکدان دانشگاه بیرمنگام در پاسخ به سوالات همشهری آنلاین جزئیات بیشتری را در‌رابطه با کشف ذره جدید عنوان کرده است:

دیوید اوانز


 • همشهری آنلاین: چه تعریفی از ذره‌ای که به تازگی کشف شده دارید؟ تا جایی که مشخص است هنوز بوزن هیگز بودن آن 100 درصد به اثبات نرسیده است...

دیوید اوانز: سیگنال‌های بسیار قوی در نتایج به دست آمده دیده شده‌اند که نشان می‌دهند بوزون جدیدی با جرمی در حدود 125 گیگا الکترون ولت،‌یعنی جرمی 133 برابر جرم پروتون، وجود دارد. با وجود‌اینکه بوزون جدید با بوزون هیگزی که در نظریه مدل استاندارد پیش‌بینی شده مطابقت‌هایی دارد،‌ اما پیش از آنکه بتوانیم 100 درصد از آن اطمینان حاصل کنیم،‌ باید ویژگی‌های آن با دقتی بالا مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم. قطعا اگر ویژگی‌های این بوزون جدید با ویژگی‌های پیش‌بینی شده برای بوزون هیگز متفاوت باشند، ‌موضوع هیجان‌انگیز‌تر خواهد شد.

 • چرا این موضوع علمی که هنوز به تایید نهایی نیز نرسیده تا این حد برای جوامع علمی در سرتاسر جهان از اهمیت برخوردار بود؟

- ما نظریه‌ای به نام نظریه مدل استاندارد داریم،‌که ویژگی‌های ذرات اولیه یا همان سنگ‌بناهای ماده و نیروهای بنیادی که در میان این ذرات در کنش هستند را توضیح می‌دهد. این نظریه باوجود اینکه بسیار موفق عمل کرده،‌ یک مشکل بسیار بزرگ داشته و دارد: مدل استاندارد هیچ توضیحی درباره اینکه چرا ذرات باید جرم داشته‌باشند نداده است. وجود بوزون هیگز با دادن جرم به ذرات این مشکل را حل خواهد کرد. اگر هیگز وجود نداشت،‌ نظریه مدل استاندارد که برای 50 سال گذشته مورد استفاده فیزیکدانان جهان قرار گرفته،‌ سقوط می‌کرد. در واقع کشف این ذره به اثبات صحت مدل استاندارد در فیزیک ذره‌ای کمک خواهد کرد.

از این رو کشف بوزون هیگز به این معنی است که در تمامی این 50 سال دانشمندان درباره نظریه‌ای که ساز‌و‌کار تمامی ماده در جهان را توضیح می‌دهد،‌ درست می‌اندیشیده‌اند و این پیشرفت بسیار بزرگی به شمار می‌رود.

 • می‌توانید جزئیات بیشتری را درباره روند کشف ذره جدید بیان کنید؟

- این روند یک روند تحلیلی بسیار بسیار پیچیده‌است. با‌ وجود اینکه ما می‌دانیم ردپای بوزون هیگز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد،‌ روند‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در آشکار‌سازهای عظیم ذره‌ای ردپای مشابهی از خود به جا بگذارند. فیزیکدانان واقعا باید بدانند که این ردپاهای پس‌زمینه چه ویژگی‌هایی دارند و برای ردیابی ردپای بسیار کوچک بوزون هیگز، باید چه تعدادی از این ردپاهای پس‌زمینه را مشاهده کرد؟

 • دانشمندان در ابتدا اعلام کردند میزان اطمینان از صحت این کشف پنج سیگما است، یعنی دانشمندان از اینکه ذره‌ای جدید را کشف کرده‌اند 99.999 درصد اطمینان دارند. اکنون این اطمینان بیشتر شده، چه چیزی در نهایت بوزون هیگز بودن این ذرات را تایید خواهد کرد؟

دیوید اوانز رئیس تیم بریتانیا در آشکارساز آلیس،‌برخورد‌دهنده بزرگ هادرون

- همانطور که گفتید سیگمای پنج یعنی اطمینان از کشف یک ذره جدید. برای اینکه بوزون هیگز بودن این ذره به اطمینان 100 درصدی برسد باید ویژگی‌های ذره جدید به دقت با ویژگی‌های پیش‌بینی شده برای بوزون هیگز در مدل استاندارد مقایسه شود و درصورتی که این ویژگی‌ها کاملا با یکدیگر مطابقت داشتند،‌نهایتا وجود ذرات بوزون هیگز به اثبات خواهد رسید.

 • پروفسور پیتر هیگز در زمان کشف این ذره جدید اعتراف کرد که نمی‌داند بوزون هیگز چه کاربردی می‌تواند داشته باشد،‌ نظر شما درباره کاربرد احتمالی این ذره در آینده درپیش رو چیست؟

- این گفته درست است اما جوزف جان تامسون (کاشف الکترون‌ها،‌ ایزوتوپ‌ها و مخترع طیف‌سنج جرمی) نیز زمانی که در سال 1897 موفق به کشف الکترون‌ها شد،‌ هیچ ایده‌ای درباره کاربرد عملی این ذرات نداشت. در‌ حقیقت در آن زمان وی فکر می‌کرد کشفش به هیچ‌وجه کاربردی ندارد. امروز،‌ ما حتی نمی‌توانیم تصورش را بکنیم که جهان بدون الکترونیک‌ها به چه شکلی درخواهد آمد و تمامی تکنولوژی‌هایی که ما را احاطه کرده‌اند،‌بدون کشف و درک الکترون‌ها هرگز به وجود نمی‌آمدند. چه کسی می‌داند در 100 سال آینده بوزون هیگز چه کاربرد‌های عملی می‌تواند داشته باشد؟

 • فعالیت برخورد‌دهنده بزرگ هادرون در پایان سال 2012 خواهد رسید، برنامه تحقیقات پس از متوقف شدن فعالیت این برخورد‌دهنده چگونه خواهد بود؟

- مقدار داده‌های به دست آمده از آزمایش‌هایی که در برخورد‌دهنده بزرگ هادرون انجام گرفته‌اند به اندازه‌ای گسترده و حجیم است که تحلیل و بررسی دقیق آنها در زمان خاموشی، ما را تا سال 2013 سرگرم و مشغول نگه‌خواهد داشت و در این مدت زمان فرصت مناسبی برای تعمیر و ارتقا تجهیزات و حسگرهای برخورد‌دهنده هادرون نیز به وجود خواهد آمد.

 • از ماه جولای تا کنون روند تحقیقات چه تغییری در درصد قطعیت از هویت ذره جدید ایجاد کرده است؟

- از ماه جولای تا کنون سیگنال‌های کشف شده قدرت بیشتری پیدا کرده‌اند، از این رو می‌توانم بگویم این ذره قطعا کشف شده‌است. در گزارشی که در حدود 10 روز پیش توسط محققان آشکارساز آلیس منتشر شده نیز اعلام شده نشانه‌های به دست آمده از ذره جدید کاملا با تولید و انحطاط بوزون هیگزی که در مدل استاندارد به آن اشاره شده، سازگاری دارد. با این همه باید تا پایان سال 2012 صبر کنیم، زمانی که آمار بیشتری به دست بیاوریم و پس از آن ویژگی‌های ذرات جدید محاسبه خواهد شد.

نوع مطلب : مطالب علمی و جالب روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 22 شهریور 1391
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت راحتی شما عزیزان می باشد.این وب با امکانات و پست هایی ورزشی و سیاسی و نرم افزار و گرافیکی میانبری برای شما دوستان گرامی.
این وبلاگ وبلاگ های خوبی را پشتیبانی می کند مانند:انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان البرز و سایت آموزشی مدرسه شهید نیکنژاد(سایت حذف شده) و وب فناوری مدرسه شهید نیک نژاد.
اگر سفارش طراحی دارید فقط با لینک کردن وبم برای شما انجام میدهم

مدیر وبلاگ : فرشاد حمیدوند
نظرسنجی
شما طرفدار کدام تیم هستید؟(نظرسنجی عمومی)

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
کلیه حقوق این وبلاگ برای دنیای اطلاعات محفوظ است